Izolacje natryskowe domu pianką poliuretanową

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się stosowane, nie tylko ze względu na wspaniałe parametry termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród tworzyw stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera i formuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba przycinać i dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Doskonale sprawdzi się też w ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR najlepsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można też położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno i elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać natrysk odpowiednio konieczne są sprzyjające warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR uzasadnia inność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest bardzo plastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarto-komórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego tak często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, przez co niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dopasowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, dlatego trzyma się na różnych materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności oraz właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie odkształca. Ponadto istotne jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo nałożenie za cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń