Klimatyzacje do domu – Montaż Toruń

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 24 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur pomiędzy pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki rodzaj klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie wybierana do domu, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i usunięcie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają znacznie więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzacja w domu?

Sprawny, często oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, aby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale też bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu ma wpływ wiele czynników. To nie tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl