Nieruchomości Toruń – Dom od developera

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wiekowe, domy mają swój urok i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście istotne pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeczytanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

mieszkania.torun.pl