Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspiera redukowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wpływających na skuteczność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie wysoką termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wynosi w zakresie 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w budownictwie pasywnym używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, z reguły to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz stosunkowo niski koszt. By jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz zastosowanie niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu oknach ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych przede wszystkim kierujemy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niska utrata ciepła jest szczególną korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej zapłacimy za docieplenie budynku albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z wysokiej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć też o zadowalającej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Należy ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie wstawione w odpowiedni sposób. Warto tutaj zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń