Optymalizacja stron

WordPress daje sporo funkcji jeśli chodzi o tworzenie witryn internetowych, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa budowane są strony, jakie da się bez problemu rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. By optymalizacja strony internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem szczególnie korzystnym do optymalizacji witryn internetowych jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie przede wszystkim analizuje czas, którego potrzebuje przeglądarka, aby w pełni załadować stronę . Na bazie danych Google ocenia witrynę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak mała ocena punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co ważne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza analiza danych, jakie wpływają na ten lub inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy potrzebują zmian. Dla przykładu należy zmniejszać rozmiary obrazów, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozbudowanym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, umieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej funkcjonalne, z uwagi na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność strony. Ocenia stronę z uwagi na jej działanie. Ocenia między innymi czas ładowania strony, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do naprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są np. teksty alternatywne, zrozumiałość języka czy poprawna struktura.

Następny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność strony WWW pod względem zachowań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak poprawne rozmiary wyświetlanych obrazów lub poprawne zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę również pod kierunkiem wskaźników SEO. Ocenia między innymi obecność opisów meta czy atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by badać, czy strona posiada funkcję aplikacji offline oraz czy właściwie działa w wersji uproszczonej. Tak dokładny audyt pokazuje wszelkie niedociągnięcia, jakie trzeba naprawić dla jak najlepszej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej weryfikacji podlega czas ładowania strony oraz sposób wyświetlania jej na telefonach. Test My Site oferuje ścisły raport pokazujący elementy, które należy zmienić. Dla przykładu zwraca uwagę na zasoby blokujące renderowanie, efektywność JavaScript, a także sugeruje wyrzucenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja pokazuje również ulepszenia, jakie pomogą dopasować witrynę do wymagań użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google pokazuje również usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google gwarantuje spory zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia dodatnio oddziałujące na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki optymalizacji witryn na WordPressie

Oprócz narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn www na Wordpresie da się zastosować również przygotowane w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, jakie zawierają sporo ciekawych dodatków, poprawiających strony WWW. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie usprawnień, jakie oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja od strony kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki eliminowane są zbędne znaki w kodzie HTML. Dzięki niej możliwa jest również optymalizacja obrazów i czcionek. Poza tym wtyczka Autoptimize przenosi skrypty do stopki, dzięki czemu minimalizuje czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka analizuje strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności elementów SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych i parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a dodatkowo wtyczka pokazuje dobrze wykonane elementy oraz takie, jakie należy zmienić w treści, aby osiągnąć jak najwyższe rezultaty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas wyświetlania strony. Za pomocą generowanych reguł usprawnia wydajność strony co sprawia, że wczytuje się ona zdecydowanie szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej usuwaniem oraz na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki podczas pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron