Sklep internetowy przygotowany przez WooCommerce

WordPress, jako obecnie jedna z największych i często wykorzystywanych platform do budowania stron internetowych posiada też specjalną zaletę. Najciekawsze funkcje tworzone są we wtyczkach, a za pomocą wtyczki WooCommerce to też świetne narzędzie do stworzenia własnego e-sklepu. Z uwagi na to, że WordPress działa w oparciu o własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest łatwy we współpracy dla użytkowników i pozwala na projektowanie stron i sklepów internetowych bez konieczności posiadania zaawansowanej programistycznej wiedzy.

WooCommerce jest absolutnie wkomponowaną w WordPressa wtyczką, która przebudowuje witrynę WWW na WordPressie w sklep internetowy. Jej obsługa, szczególnie że jest dostępna po polsku, jest w sumie nietrudna i daje dużo możliwości. Dzięki niej da się uzupełniać produkty, opisy oraz szczegółowe dane, grafiki, ceny, a nawet stan magazynowy. Natomiast klienci sklepu internetowego zyskują funkcję koszyka i w szybki i bezpieczny sposób mogą dokonać zakupu.

Dlaczego warto stworzyć sklep za pomocą WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została stworzona ze względu na użytkowników WordPressa, dlatego jest dostosowana do jego funkcjonalności, a jej instalacja jest bardzo prosta. Co więcej bardzo dużo szablonów i motywów jest zupełnie kompatybilnych z WooCommerce, a więc oprawa graficzna, rozmieszczenie elementów lub funkcjonowanie sklepu internetowego na WordPressie jest nietrudne do ulepszania. Wszystko, czego potrzeba to niewielki zakres wiedzy i wyobraźni, aby przygotować sklep dopasowany do potrzeb, a do tego estetyczny i przyjazny dla klientów.

Co tak samo istotne, projektując sklep internetowy w oparciu o WordPress i WooCommerce otrzymuje się totalną kontrolę nad sklepem. To odznacza WooCommerce w porównaniu do sklepów abonamentowych, to bezproblemowe  modyfikacje funkcjonalności i wyglądu sklepu, dzięki pomocy specjalistów. Internetowe sklepy na WordPressie są tak znane, że przy pojawieniu się kłopotu można nie tylko sięgnąć po pomoc specjalizujących się firm, ale też szukać wśród grup, na forach czy blogach pomocy fachowców i osób, jakie wcześniej mogły spotkać się z podobnym problemem.

Pozytywem WooCommerce jest również to, że posiada ogromny zakres własnych, zaawansowanych dodatków. Popularność sklepów internetowych na WordPressie sprawia, że developerzy ciągle projektują osobne wtyczki i dodatki poświęcone WooCommerce. To oznacza, że kiedy sklep wymaga jakiejś funkcjonalności, z reguły wystarczy sprawdzić dostępne rozszerzenia i bardzo prawdopodobne jest to, że niezbędne do pracy dopasowane rozszerzenie istnieje od dawna. Co więcej WooCommerce często modyfikuje konflikty między wtyczkami i szablonami w czasie aktualizacji.

Otwarcie e-sklepu za pomocą WooCommerce

Podłączenie WooCommerce do WordPressa jest całkowicie nietrudne. Wystarczy w sekcji wtyczek wyszukać WooCommerce. Po instalacji wtyczki, w panelu administratora pojawiają się nowe opcje, dzięki którym możliwe jest wstawianie produktów, kierowanie zamówieniami lub płatnościami oraz zapisywanie danych o klientach. Oprócz tego dostępne są również raporty, statystyki i analizy sprzedaży.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są zupełnie nieodpłatne. Chociaż bezpłatna wersja zapewnia wiele, niektóre przydatne w e-sklepie opcje mogą wiązać się z kosztem. Między innymi płatne dodatki dotyczą obsługi płatności elektronicznych, integracji z kurierami, sklepami mediów społecznościowych (np. na Facebooku), lub rozbudowanych funkcji ofert i rekomendacji. Część płatnych opcji posiada nieodpłatną wersję, jednak może zdarzyć się tak, że do najwydajniejszego funkcjonowania sklepu internetowego na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie sklepu internetowego na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to ważna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są ciągle ulepszane przez twórców, z uwagi na to są oceniane jako bezpieczne. Kłopotem mogą stać się jednak inne wtyczki, jakie nie zawsze są idealnie kompatybilne, dlatego mogą w pewnym stopniu tworzyć dostęp do sklepu. Z tego powodu, lepiej wybierać rozsądną ilość rozszerzeń, przede wszystkim tych absolutnie koniecznych do prowadzenia sklepu. Aby zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu w oparciu o WordPress i WooCommerce warto co raz aktualizować wtyczki i motywy. Aktualizacje zwykle nastawione są na usuwanie luk i błędów. Oprócz tego dostęp do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien mieć przede wszystkim właściciel sklepu internetowego i ewentualnie administratorzy wsparcia technicznego. Co więcej hasła muszą być zawsze wyjątkowo skomplikowane, aby zapewniały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Warto również wykupić solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz pomoc profesjonalistów. Pomoc techniczna może okazać się nieoceniona, jeżeli pojawi się problem, z którym ciężko będzie poradzić sobie samemu. Oprócz współpracy z fachową firmą, która trudni się wsparciem technicznym w zakresie WordPressa, sporo opracowań problemów znajduje się na forach internetowych albo na grupach. Niekiedy wystarczy zostawić pytanie i czekać na odzew. Jeśli jednak kłopot wymaga natychmiastowej naprawy, lepiej sięgnąć po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe