Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać

Turystyczny termos – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze ?

Planując wycieczkę trzeba zatroszczyć się o porządne pakowanie. Zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze oraz dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest czas zatrzymywania ciepła lub zimna, choć równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos nalepiej popatrzeć na kilka kluczowych elementów, które mówią, czy termos turystyczny sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, budowa oraz materiały, z jakich termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym lepiej szukać termosu stworzonego z dobrej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji oraz korzystnie oddziałują na dobre działanie termosu.

Najlepiej też zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku znaczący jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. By termos turystyczny stał się najlepszy, musi posiadać dobry korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić bardzo sporo turystycznych termosów, chociaż szczególnie popularne oraz kupowane pochodzą od 3 producentów, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one mniej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione wśród różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe oraz przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie popularną oraz mocno zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w produkcji swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a doskonałe właściwości zatrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się czyścić jedynie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do utrzymywania temperatury.

Termos Esbit