Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Decydując się na wycieczkę należy zadbać o solidne przyszykowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiej przyczyny? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na kilka ważnych elementów, jakie zaważą na tym, czy dany produkt będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, struktura i tworzywa, z których termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na jakości, tym lepiej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i korzystnie wpływają na dobre funkcjonowanie turystycznego termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, żeby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy przekonanie, że termos nie ucieknie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność swojego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos się nada. Na długie wycieczki powinno się kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tym zakresie istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez długi czas tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby jednak termos okazał się najlepszy, musi mieć właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić dużo termosów turystycznych, jednak bardzo znane i kupowane należą do 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te słabiej sprawdzają podczas wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione wśród różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Termosy Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zachowania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin będzie stawała się co raz niższa/wyższa.

Termosy Thermos

Inną równie znaną i szczególnie polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama termosów i kubków zachęca użytkowników, a doskonałe właściwości zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może niszcząco wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony