Dobry Fryzjer – jak nie dać się ogolić

Zdrowe i piękne włosy to nie tylko zasługa regularnej pielęgnacji, ale także relacja z właściwym fryzjerem. Specjalista powinien orientować się oraz odpowiadać na wymagania swoich klientów i ich włosów. Z tego względu trafny wybór fryzjera jest tak istotny. Dbałość o włosy oraz umiejętności strzyżenia i układania nie są jedynymi czynnikami, jakie muszą być wzięte pod uwagę. Między innymi istotny jest także wygląd salonu oraz stosunek do klienta. Lepiej najpierw sprawdzić, niż narażać się na fryzjerską katastrofę. Na co należy zwrócić uwagę?

Wiedza

Odpowiedni fachowiec nie ogranicza się jedynie do życzeń klientów, ale także jest w stanie im doradzić. Ocenia, jakie fryzury są realne do stworzenia na włosach o konkretnej strukturze, a jakie nie. Służy pomocą w polecaniu właściwej pielęgnacji, a także dobierze fryzurę do kształtu twarzy, charakteru albo okoliczności. Oznaką wskazującą profesjonalizm fryzjera są także certyfikaty, jakie zazwyczaj można znaleźć na witrynach internetowych lub bezpośrednio w salonie fryzjerskim. Ponadto, dobry fryzjer nieustannie się udoskonala – uczestniczy w zjazdach, wykładach szkoleniach. Zwiększa swoją wiedzę oraz śledzi nowości. I z przyjemnością się tym dzieli.

Umiejętności

Umiejętności fryzjera z pewnością szczególnie interesują większość klientów. Jeżeli fryzjer posiada wiedzę, którą popiera certyfikatami zazwyczaj powinien posiadać również umiejętności. Zdarza się też tak, że to, co fryzjer umie, nie zawsze odpowiada wszystkim klientom. Czasami fryzjerzy słyną z ostrych, krzykliwych stylizacji, z kolei inni tworzą wyszukane upięcia, które sprawdzą się na przykład na ślub lub inne uroczystości. Należy więc nie tylko znaleźć fryzjera z umiejętnościami, ale tego, którego zdolności nam pasują. Z uwagi na to warto poznać opinie innych klientów, a do tego sprawdzić udostępnione zdjęcia, jakie ukazują wcześniejsze prace fryzjera.

Podejście do klienta

Nieważne, jak dużo czasu zajmie wizyta w salonie fryzjerskim, każdemu zależy na tym, aby minął w sympatycznej atmosferze. Często fryzjerzy zabawiają klientów pogawędkami, jednak należy pamiętać, że pogaduszki mogą zmniejszyć koncentrację fryzjera, przez co będzie skupiać się na przekazywaniu historii, zamiast na stylizowaniu włosów. Tego rodzaju rozmów lepiej unikać, zwłaszcza jeśli fryzjer mocno narzeka na innych klientów lub na szefa, ponieważ to może oznaczać słabą kulturę osobistą.

Ponadto dobrze także zorientować się, ile czasu fryzjer przeznacza swoim klientom. Często fryzjerzy przyjmują jak najwięcej ludzi w niedużym czasie. Z tej przyczyny oddają im zbyt mało uwagi. Zdarza się też tak, że wokół jednego klienta pracuje kilka osób. Kto inny kto inny myje włosy. W takich miejscach faktyczny kontakt z klientem jest minimalny, co może negatywnie wpłynąć na końcowy rezultat. Im fryzjer ma lepszy kontakt z włosami, tym bardziej je zna oraz orientuje się, czego potrzebują.

Ważna jest także komunikacja. Właściwy fryzjer, słucha potrzeb i doradza, ale niczego nie narzuca. Odpowiedni salon fryzjerski umożliwia też reklamacje w przypadku wpadki. Przytrafiają się najlepszym, jednak w ramach przeprosin fryzjer powinien zaproponować zniżkę, zabieg regeneracyjny lub nawet zwrot pieniędzy.

Wystrój salonu fryzjerskiego

Salon fryzjerski jest dla fryzjera najlepszą wizytówką, dlatego jego wygląd jest niezwykle ważny. W tej dziedzinie podstawową rolę ma higiena salonu. W swojej pracy fryzjer stosuje te same narzędzia do stylizacji każdego z klientów. Z tej przyczyny w przyzwoitym salonie wszystkie sprzęty są dokładnie oraz regularnie czyszczone i dezynfekowane. W sytuacji, jeżeli niefortunnie doszłoby do jakiegoś skaleczenia lepiej, aby narzędzia były zdezynfekowane i nie roznosiły bakterii.

Ważne jest także to, w jakim stopniu fryzjer troszczy się o czystość salonu. Jeśli na podłodze są nieusunięte ścięte włosy lub na przykład rozchlapana w czasie mycia woda albo szampon to oznaka, że fryzjer jest strasznie niechlujny i bezpieczniej go unikać. Profesjonalny fryzjer zaraz po skończeniu pracy, porządkuje salon przed przyjściem kolejnego  klienta.

Należy również ocenić sam wygląd. Salon powinien zapraszać klientów do wejścia i skorzystania z usług. Musi więc być przytulny i ciekawy. Salony fryzjerskie, które odznaczają się szczególnym elementem lepiej zapadają w pamięć. Ponure, smutne salony pewnie nie budują zaufania.

Produkty i narzędzia

O tym , że salon fryzjerski jest świetny, a przyjmujący tam fryzjerzy są profesjonalistami, dowodzi także jakość sprzętu i produktów, jakie są tam stosowane. Ostrość maszynek, nożyczek albo brzytw wpływa na efekty pracy fryzjera. Tępy sprzęt będzie niepewny i może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Im porządniejsze narzędzia, tym większa precyzja i pewność. Nawet największe zdolności fryzjera nie uratują sytuacji, jeżeli sprzęt będzie marny.

Dobrze jest również spojrzeć na to, jakie produkty są używane przez fryzjera. Specjalistyczne kosmetyki fryzjerskie są o wiele lepsze od tych ogólnodostępnych, kupowanych w drogerii produktów. Mają one silniejsze stężenie środków aktywnych i odżywczych. Ponadto wiele z nich pochodzi z lepszych źródeł – na przykład zawierają faktycznie naturalne ekstrakty. To oznacza, że są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.

http://www.gornystudio.pl/cennik/