Implanty

Implantologia jest współcześnie najnowszą dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba wstawiana jest na zawsze i dobierana kolorem i teksturą do zachowanych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBÓW?

Jakiekolwiek braki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczych zębów lub z uwagi na walory estetyczne. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębowe zastępują protezy, które są często niewygodne i przesuwają się w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u stomatologa, podczas której realizuje się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Zasadnicze są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Typ implantów zawsze wybiera lekarz , a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zęba i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są głównie wytrzymałym i solidnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma konieczności szlifowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed umieszczeniem implantu konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Także choroby jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Dobrze przeprowadzony zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może pokazać się również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 4 000 zł za jedną śrubę. Do kosztu trzeba również wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i uzależnione od ich typu. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 300 zł.

W przeliczeniu nakład pełnego zabiegu sięga od 4 do 9 tysięcy złotych.